Žemaičiai - Klaipėdiškiai

Žemaičiai nesėkmingai „šturmavo“ Klaipėdą

Tai nutiko liepos viduryje, šeštadienį (2016 07 16). Tą dieną  susivieniję į bendrą komandą  keturiolika Skuodo, Mažeikių ir Telšių tenisininkų nuvyko į Klaipėdą kur žaidė draugišką mačą su vietos stipriausiais  tenisininkais. Buvo žaidžiami vyrų dvejetai. Klaipėdiškiai atsilaikė – mačo rezultatas 12 : 11  šeimininkų naudai. Telšiškiai Žemaitijai pelnė arba prisidėjo pelnant septynis taškus. Vytautas Kibickas ir Aivaras Andrijauskas įveikė du klaipėdiškių dvejetus. Simono Kakanausko ir Ksavero Jančausko dvejetas pelnė vieną pergalę. Pergale pasidžiaugė Mindaugas Stankus, žaidęs poroje su skuodiškiu Edvardu Šmita, Algirdas Paulauskis su skuodiškiu Deivydu Ledinausku, A. Andrijauskas su skuodiškiu Tomu Brazdeikiu bei Gabrielius Riškus, žaidęs poroje su mažeikiškiu Darium  Staugaičiu.

Mačas  „žemaičiai prieš klaipėdiškius“ surengtas telšiškio teniso trenerio V. Kibicko iniciatyva. Toks vyko pirmąjį kartą, nors šiaip mūsų tenisininkai gana dažnai žaidžia uostamiestyje.

Jei pasidomėsime istorija, tai žemaičiams šturmuoti Klaipėdą yra labai sena tradicija. 1252 metais  Švenčiausios mergelės Marijos ordino riteriai, sunaikinę nedidelę kuršių pilaitę, kuri gal būt vadinosi Klaipėda ( o gal taip vadinosi tik klaipanti pėdas pajūrio vietovė) pasistatė prie Danės upės Memelburgo pilį. Tais pačiais metais ją puolė jungtinė žemaičių ir sembų kariuomenė. Puolimai kartojosi kas keliolika metų. Žemaičiai puldavo Klaipėdą vieni, susivieniję su sembais, su kuršiais. Vėliau ją puldavo LDK kariuomenė. 1323 metais Gedimino vadovaujami LDK kariai visiškai sunaikino Klaipėdos miestą, bet pilis atsilaikė. Klaipėdą žemaičiai šturmavo ir 1409 metais žemaičių sukilimo metu. Paskutinis šturmas įvyko 1418 metais – praslinkus aštuoniems metams nuo Žalgirio mūšio. Tik po 1422 metais sudarytos Melno taikos, klaipėdiškiai pagaliau tapo saugūs. Jų niekas nekliudė iki pat pirmojo pasaulinio karo. Lietuvos respublika Klaipėdą susigrąžino 1923 metų sausio 15 dieną surengus perversmą patiems klaipėdiškiams.

Memelburgo pilis atlaikė visus šturmus ir buvo labai svarbi Švenčiausios mergelės Marijos ordino riterių tvirtovė iki pat ordino gyvavimo pabaigos.